Гра під метроном - одна з найважливіших навичок, які повинен освоїти кожен гітарист. Це не тільки допомагає розвивати точність і ритмічність, а й формує відчуття темпу, що особливо важливо при грі з іншими музикантами або записі в студії. У цій статті ти дізнаєшся, як ефективно використовувати метроном і поступово привчити себе грати чітко в ритм.
На початковому етапі більшість людей не мають чіткого уявлення, як грати під метроном. Зазвичай учні умовно поділяються на дві категорії: одні з самого початку інтуїтивно правильно потрапляють у клік, а інші кажуть: «У мене немає почуття ритму», «Я не чую метроном» або навіть: «Давайте пограємо щось інше — з метрономом у мене не виходить».
Що таке метроном і навіщо він потрібен?
Метроном — це пристрій, який видає рівномірні клацання (удари) з певною кількістю ударів на хвилину (BPM — beats per minute). Його основне завдання — тримати постійний темп гри.
Навички гри під метроном дозволяють тримати ритм без «розбігання» або «гальмування» темпу та вдосконалювати техніку гри (механіку лівої і правої руки). А найцініше - метроном готує до гри у бенді, до гри у колективі з барабанщиком та іншими музикантами і робити запис інструменту більш професійним.
Розвиток почуття ритму
Найважливіше — правильно зробити перший крок. Навіть ті, хто спочатку зовсім не міг потрапити в клік, з часом починають тонко відчувати ритм, і подальші ритмічні малюнки вже не здаються складними.
- Встановіть на метрономі повільний темп, наприклад 50-60 bpm (beats per minute - ударів у хвилину).
- Послухайте кожну долю метронома, навчіться рахувати разом з метрономом, на кожен клік метронома промовляти: «один — два — три — чотири».
- Спробуйте відстукати кожну долю ногою, обов'язково стежте, щоб ваш удар ногою збігався з кліком метронома, а кращого контролю паралельно рахуйте вголос.
- Після синхронізації метронома з голосом та вашої ноги, можна спробувати вправи з гітарою.
- Зіграйте наступні вправи на гітарі з метрономом.
Чвертна нота
Темп виражається в ударах за хвилину (BPM — beats per minute).
Отже, якщо темп становить 60, то одна чвертна нота триває 1 секунду.
Якщо темп — 120, то чвертна нота триває ½ секунди.
Ми почнемо наші вправи на 3 відкритій струні "соль". Ця вправа дасть розуміння про чверті. Кожна нота повинна збігатися з кожним ударом метрономома. Обов'язково при виконанні цієї вправи рахуйте вголос разом з метрономом, поки не досягнете впевненості.
Восьмі ноти
У цій вправі наша задача грати з метрономом дуоль, тобто розподіляти сильні та слабкі долі. Вам треба грати дві ноти на удар (клік) метронома, рівномірно розподіляючи ноти в часі. Для кращого відчуття метроритму спочатку просто прорахуйте вголос вправу. Рахуйте так: "1 і 2 і 3 і 4 і", а тільки потім виконуйте вправу з гітарою.
Шістнадцяті ноти
Це останній з простих ритмічних малюнків - квартоль, тобто 4 ноти на удар метроному.
Перша, друга, третя та четверта нота приходить на один клік метронома, а наступні ноти це слабка (2) доля, відносно (3) слабка і (4) слабка. Спочатку рахуємо вголос, а потім переходьте до гітари.
Поради початківцям
Починайте з простого — не перескакуйте до складних ритмів занадто рано. Поступово збільшуйте темп (на 5 BPM після кожної вдалої вправи). Можете тренувати окремо праву і ліву руки, особливо в складних ритмах і не забувайте розігріватись перед грою — це покращує координацію.
Отже гра під метроном — це як спортивне тренування: спочатку може здаватися нудним, але саме вона дає стабільність, точність і професійний рівень. Приділяючи хоча б 10–15 хвилин щодня, ти помітиш, як твоя гра стає впевненішою, чистішою і чіткішою.